Острів біорізноманіття в Українських Карпатах. Тут проживає щонайменьше 93 рідкісні види тварин. Більш ніж половина льодовикових озер України знаходиться на Свідовецькому гірському масиві.

Ця унікальна місцевість під загрозою. Існує проект будівництва мега курорту, який спотрворить, чи навіть знищить природу і краєвиди Свидовецького хребта. Вирубка лісів, забруднення і надмірне використання вод, втрата біорізноманіття. Вплив на довкілля також матиме руйнівні наслідки для місцевого населення через підвищений ризик повеней і руйнування джерел доходу.

Дивовижна перлина закарпаття

ПЛАН БУДІВНИЦТВА ГІГАНТСЬКОГО КУРОРТУ ЗАГРОЖУЄ ДОВКІЛЛЮ

0
відпочивальників
0 км
лижних трас
0
котеджів
0
ресторанів
0
підйомника
0
готелів

Компанія-власник курорту «Буковель» планує побудову гірськолижних курортів і на сусідніх із Свидовцем хребтах. Наприкінці 2022 року Поляницька сільрада ухвалила рішення про розробку документів для побудови курорту «Бистриця». Згідно з наявними картами, цей курорт має розташовуватися між хребтом Братківський та селом Бистриця (Івано-Франківська область). За планом, курорт «Бистриця» займатиме 1200 гектарів та розрахований на 20 000 відпочивальників одночасно.

Наприкінці 2022 року Усть-Чорнянська сільрада також погодилася з пропозицією власників курорту «Буковель» і почала розробку документів на інший курорт під назвою «Турбат». Його площа – 200 гектарів, сам курорт прийматиме до 5000 відпочивальників одночасно.

Незважаючи на повномасштабну війну, пов’язана з олігархом Коломойським компанія планує будувати не лише курорт «Свидовець», а й два інших курорти – «Бистриця» та «Турбат». Як свідчать карти, усі три курорти будуть з’єднані не лише один з одним, але й з чинним курортом «Буковель». Як наслідок, виникне курорт-монстр, площею як мінімум 2800 гектарів, розрахований одночасно на понад 65 000 відпочивальників (разом з курортом «Буковель»)! Для порівняння, це дві третини Ужгорода за площею та половина – за населенням.

У лютому 2023 року місцева влада лише розробляє земельну документацію на курорти «Бистриця» та «Турбат». Паралельно з цим, ми вивчаємо ситуацію та готуємося протидіяти новим апетитам олігархів.

Апетити ростуть: у 2022 стало відомо про плани інвестора побудувати ще 2 курорти

Свидовець 2023: боротьба за дику природу в умовах війни (pdf)

Ініціативна група «Free Svydovets», 2023 рік

Скачати резюме (pdf)

Скачати резюме англійською (pdf)

Медіа про Свидовець

Ризик фінансових злочинів від побудови гірськолижного курорту “Свидовець” – високий” − Global Investigations Review (Завантажити англійською)

Збережемо Карпати –
Ні зимовим олімпійським іграм в Україні!

Дерева не вміють кричати

Дерева не вміють кричати

Як несталість та беззаконня знищують ліси Українських Карпат

Звіт ініціативної групи “Free Svydovets” разом з швейцарською НУО Bruno Manser Fonds та Європейським кооперативом Лонго Май (Longo Maï). 2021 рік.

скачати резюме (pdf)

Територія гірського масиву Свидовець має вкрай важливе значення для збереження ландшафтного та біотичного різноманіття Карпат. Тут хочуть побудувати гірськолижний курорт з десятками готелів, банками, торговими центрами. Будівництво та функціонування такого комплексу можуть мати катастрофічні наслідки для довкілля.

Open Book

Справа Свидовця

Підготовлено Фондом Бруно Мансера (Швейцарія),
спільно з європейським кооперативом “Лонго Май”
та ініціативою “Free Svydovets” (Україна).

Останні подіі

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
1 тиждень тому
Free Svydovets

«Новий масштабний курорт «Бистриця» може суттєво повпливати на якість води в кранах франківців та надвірнянців. Бо найлегший спосіб позбавитися стоків з курорту – скинути їх у Бистрицю Надвірнянську. А саме з цієї річки «напувається» Івано-Франківськ», − ідеться в статті видання «Західний кур’єр».

За словами Петра Косюка, екскерівника івано-франківського управління житлово-комунального господарства, будівництво курорту в Бистриці може обернутися екологічною катастрофою: «Коли в Бистриці побудують курорт, він щоденно споживатиме води приблизно, як місто Надвірна: три тисячі кубометрів. Стільки ж буде і стоків. А це річка довжиною три кілометри, шириною і глибиною по одному метру, яка щодобово буде виливатися у Бистрицю Надвірнянську».

На думку Петра Косюка, навіть, якщо у селі Бистриця зведуть очисні споруди, це не вирішить проблеми. Перше місто, яке впаде під удар, буде Надвірна, другим – Івано-Франківськ.

Більше в статті за посиланням у коментарях.
... Дивитися більшеЗгорнути

«Новий масштабний курорт «Бистриця» може суттєво повпливати на якість води в кранах франківців та надвірнянців. Бо найлегший спосіб позбавитися стоків з курорту – скинути їх у Бистрицю Надвірнянську. А саме з цієї річки «напувається» Івано-Франківськ», − ідеться в статті видання «Західний кур’єр». За словами Петра Косюка, екскерівника івано-франківського управління житлово-комунального господарства, будівництво курорту в Бистриці може обернутися екологічною катастрофою: «Коли в Бистриці побудують курорт, він щоденно споживатиме води приблизно, як місто Надвірна: три тисячі кубометрів. Стільки ж буде і стоків. А це річка довжиною три кілометри, шириною і глибиною по одному метру, яка щодобово буде виливатися у Бистрицю Надвірнянську». На думку Петра Косюка, навіть, якщо у селі Бистриця зведуть очисні споруди, це не вирішить проблеми. Перше місто, яке впаде під удар, буде Надвірна, другим – Івано-Франківськ. Більше в статті за посиланням у коментарях.

Коментувати на Facebook

Прикарратці иають активно включатись до захисту наших гір від невиправданої забудови!

Що то орда прорвалася на Захід України?Заагарбники.

Ну як можна боротись, як заборонити будівництво економічно безперспективне, ще й екологічно небезпечне..?!

2 тижні тому
Free Svydovets

Справу Свидовця передали до Великої палати Верховного Суду України

▪️Трохи бекграунду:
Уже 7 років наш рух судиться з інвестором мегакурорту «Свидовець». Причина позову – під час громадських слухань у місцевих громадах інвестор не надав жителям змогу ознайомитися з картою планованого курорту. Усе відбулося тишком-нишком.

За цей час активісти руху пройшли шлях від суду першої інстанції до Верховного Суду України, який у 2021 році повернув справу назад до суду першої інстанції.

Улітку 2022 року суд першої інстанції встав на бік Free Svydovets, однак інвестор подав апеляцію – і суд другої інстанції перейшов на бік інвестора.

У 2023 році ми знову звернулися до Верховного Суду. Нещодавно стало відомо, що справу Свидовця передали до Великої палати Верховного Суду.

▪️Що це означає?
Ідеться про те, що справу розглядатимуть не 3 судді Верховного Суду, як відбувається зазвичай, а саме Велика палата суддів (приблизно 20 суддів). З одного боку, це говорить про те, що справа дуже важлива і стосується важливих правових питань.

З іншого боку, для захисників Свидовця ─ це челендж, адже вплинути на Велику палату суддів складніше, ніж на трьох суддів ВС, які спершу мали розглядати цю справу.

Наразі ми чекаємо на ухвалу щодо того, коли палата засідатиме й справу Свидовця розглядатимуть.

Захисники Свидовця готуються, ми ж тримаємо руку на пульсі!
... Дивитися більшеЗгорнути

Справу Свидовця передали до Великої палати Верховного Суду України ▪️Трохи бекграунду: Уже 7 років наш рух судиться з інвестором мегакурорту «Свидовець». Причина позову – під час громадських слухань у місцевих громадах інвестор не надав жителям змогу ознайомитися з картою планованого курорту. Усе відбулося тишком-нишком. За цей час активісти руху пройшли шлях від суду першої інстанції до Верховного Суду України, який у 2021 році повернув справу назад до суду першої інстанції. Улітку 2022 року суд першої інстанції встав на бік Free Svydovets, однак інвестор подав апеляцію – і суд другої інстанції перейшов на бік інвестора. У 2023 році ми знову звернулися до Верховного Суду. Нещодавно стало відомо, що справу Свидовця передали до Великої палати Верховного Суду. ▪️Що це означає? Ідеться про те, що справу розглядатимуть не 3 судді Верховного Суду, як відбувається зазвичай, а саме Велика палата суддів (приблизно 20 суддів). З одного боку, це говорить про те, що справа дуже важлива і стосується важливих правових питань. З іншого боку, для захисників Свидовця ─ це челендж, адже вплинути на Велику палату суддів складніше, ніж на трьох суддів ВС, які спершу мали розглядати цю справу. Наразі ми чекаємо на ухвалу щодо того, коли палата засідатиме й справу Свидовця розглядатимуть. Захисники Свидовця готуються, ми ж тримаємо руку на пульсі!

Коментувати на Facebook

Удачі🙏🙏🙏

🌨️🩵💛❄️🍀🌷🌳🏔️🌞🌲🌲🌲🌲🌲

Удачі!!

💛💙🙏🙏🙏

Як можна побороти бариг? Подумаймо)

Дайте, будь ласка, номер судової справи і назви судів першої та апеляційної інстанції, які розглядали справу. Що було предметом позову? Адже важливо ознайомитися з текстами рішень.

Наступають мразі на наші Карпати, як орда росіян. То вітряки, то "курорти." Вже не знають, шо придумати!!! Не дамо, варварам залити бетоном наші полонини!!!

Природа Карпат безцінна.

А хто буде адвокат ?Войченко?

🙏🙏🙏😭😭😭

Не дамо залити Свидовець бетоном!

Мало нашій країні екоциду від кацапської орди, так ще й свої, так звані бізнесмени, хочуть нищити природу рідної землі!😡😡🤬 Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України ❗️

Це не інвестори,це корупційні бариги.

Постараюся відвідати засідання якщо воно буде відкрите!

View more comments

2 тижні тому
Free Svydovets

Найбільша річка Закарпаття Тиса має довжину майже тисячу кілометрів😯

Тече річка в межах України, Угорщини та Сербії, частково по кордону між Україною, Румунією та Угорщиною, а також по кордону між Словаччиною та Угорщиною.

Утворюється злиттям Чорної Тиси та Білої Тиси на Рахівщині. Живлення водойми переважно снігове й дощове.

Що цікавого відомо про Тису?🤔
Є кілька версій назви річки. За однією, назва походить від праслов’янської мови й означає «тиснути, тісний», що відображене в географічному терміні Hesnina – «ущелина, тіснина, яр, тісна долина». Інша теорія – що річку назвали на честь лісів, багатих на тис, з якого робили луки та гарматні ядра. Ще одна з версій про те, що назва «Тиса» означає «чиста вода».

Легенд про Тису дуже багато. Найцікавіша, на наш погляд, пояснює, чому колись під тисянськими водами шукали скарби. Легенда ця – про вождя гунів Атіллу, який зумів створити могутній союз племен, який контролював величезну територію від Рейну до Китаю. Де каган похований – не відомо. За легендою, Атіллу поховали саме десь під Тисою з величезною кількістю скарбів (важко уявити, як таке поховання провернули, але ж...😀). Як би там не було, кажуть, що скарби давнього вождя справді шукали багато поколінь людей, зокрема закарпатці.

Ми не впевнені, що такі пошуки були. Якщо ви про такі чули – розкажіть у коментарях. Але ми переконані, що не потрібно було шукати скарби на дні річки, справжні скарби були довкола – дика природа, могутні річки, густі ліси, але чи розуміли/ють то люди…?

А ще існує романтична легенда про двох закоханих – дівчини з багатої родини та хлопця з бідної. Вони палко кохали одне одного, але не могли бути разом через опір батьків. Зрозумівши, що почуття приречені, закохані зістрибнули з прірви в Тису. Коли батьки виявили їхні тіла, то дуже побивалися. А Тиса від смутку зашуміла, загуділа, забилася між берегами… І з того часу на згадку про молоду пару щовесни вона стає повноводною та страшною, аби нагадати людям, що природу почуттів і природу як таку необхідно шанувати.

На жаль, сучасна Тиса не така повноводна та чиста, як колись. У річки багато загроз і проблем. Завдання всіх нас – піклуватися та оберігати водойму, яка не лише є символом регіону, але й запорукою його життя.

Фото Leonid Andronov, CC BY 3.0
... Дивитися більшеЗгорнути

Найбільша річка Закарпаття Тиса має довжину майже тисячу кілометрів😯 Тече річка в межах України, Угорщини та Сербії, частково по кордону між Україною, Румунією та Угорщиною, а також по кордону між Словаччиною та Угорщиною. Утворюється злиттям Чорної Тиси та Білої Тиси на Рахівщині. Живлення водойми переважно снігове й дощове. Що цікавого відомо про Тису?🤔 Є кілька версій назви річки. За однією, назва походить від праслов’янської мови й означає «тиснути, тісний», що відображене в географічному терміні Hesnina – «ущелина, тіснина, яр, тісна долина». Інша теорія – що річку назвали на честь лісів, багатих на тис, з якого робили луки та гарматні ядра. Ще одна з версій про те, що назва «Тиса» означає «чиста вода». Легенд про Тису дуже багато. Найцікавіша, на наш погляд, пояснює, чому колись під тисянськими водами шукали скарби. Легенда ця – про вождя гунів Атіллу, який зумів створити могутній союз племен, який контролював величезну територію від Рейну до Китаю. Де каган похований – не відомо. За легендою, Атіллу поховали саме десь під Тисою з величезною кількістю скарбів (важко уявити, як таке поховання провернули, але ж...😀). Як би там не було, кажуть, що скарби давнього вождя справді шукали багато поколінь людей, зокрема закарпатці. Ми не впевнені, що такі пошуки були. Якщо ви про такі чули – розкажіть у коментарях. Але ми переконані, що не потрібно було шукати скарби на дні річки, справжні скарби були довкола – дика природа, могутні річки, густі ліси, але чи розуміли/ють то люди…? А ще існує романтична легенда про двох закоханих – дівчини з багатої родини та хлопця з бідної. Вони палко кохали одне одного, але не могли бути разом через опір батьків. Зрозумівши, що почуття приречені, закохані зістрибнули з прірви в Тису. Коли батьки виявили їхні тіла, то дуже побивалися. А Тиса від смутку зашуміла, загуділа, забилася між берегами… І з того часу на згадку про молоду пару щовесни вона стає повноводною та страшною, аби нагадати людям, що природу почуттів і природу як таку необхідно шанувати. На жаль, сучасна Тиса не така повноводна та чиста, як колись. У річки багато загроз і проблем. Завдання всіх нас – піклуватися та оберігати водойму, яка не лише є символом регіону, але й запорукою його життя. Фото Leonid Andronov, CC BY 3.0

Коментувати на Facebook

"Тече річка Тиса...

Із Тисою назавжди! Як пише в одному із стендів.

"Є багато загроз і проблем" - яких?

Неможливо в один момент позбутися того всякого бруду, що приносить людина. Але дуже можливо і важливо для збереження природи формувати відповідну свідомість : у сім'ях, школах, всіма заходами - виховання має бути і через покарання теж. То - збереження природи - має бути справою кожного: і місцевого, і гостя. Ніби банальні слова, якісь навіть утопічні - але так має бути : виховання - от з цієї хвилини і назавжди.

Гарна в нас річка!,Але чому засмічують річку ,та природу уже давно,свідомо без совісті і честі.Що будемо передавати нашим нащадкам.?Голі гори без лісу ,та купи сміття ,грязну воду.Невже ніхто не. може зрозуміти.Що означає для нас -горян,чиста вода у річках,одним словом,скарб. Тому бережіть природу не засмічуйте ,адже вона віддячить вам сторицею.

Гатило, а не Аттіллло!!!

Ну і версії у вас, Атілла прожив сім років, і контролював територію від Рейну до Китаю - прям шалений дітвак якийсь 🤣🤣

Шукайте могилу Атілли на Самбірщині...

View more comments

Показати більше