Вирубка лісів

“Рано чи пізно, якщо гроші завжди стоятимуть на першому місці, поза всім іншим, ми прийдемо в точку в якій виявиться, що немає вже чим дихати, немає що пити… і для чого тоді всі ці бізнеси!?”

Олександр Положинський лідер гурту “Тартак”

Згідно останнього звіту Всесвітнього фонду дикої природи в Україні, навіть неприховані незаконні рубки стають дедалі більш серйозною проблемою – майже чверть всієї деревини Карпат – до мільйона кубічних метрів на рік – вирубується незаконно.29 Тут мова йде також про рубки без належних дозволів і рубки поза лісосікою. Порівняємо ці цифри з 4 мільйонами кубічних метрів офіційно заготовленої деревини і постійними заявами Держлісагентства про те, що кількість нелегально зрубаної деревини не перевищує 50 000 кубічних метрів на всій території України.

Офіційні дані, 14 тис. га лісів, які потрібно було б вирубати для створення масивного туристичного курорту, оприлюднені владою під час громадських слухань. Потім служби губернатора відмовилися від попередніх слів і пояснили, що була зроблена опечатка, і насправді лише 1400 га буде використано для реалізації проекту. Стосовно активістів з Лопухова та екологів, ця полеміка є смішною і призначена лише для того, щоб збити з пантелику людей. Напевно,що немає чітких архітектурних планів, які б дозволили зрозуміти масштаби майбутнього гірськолижного курорту. Супротивники переконані, що навіть якщо невелике будівництво буде дозволено, масив, врешті-решт, поділять на кілька частин і знищать.

Незлічені лісові чистки сприяють ерозії ґрунту. Щоб знизити витрати, рубки часто виконуються поблизу лісових доріг, оскільки взимку вантажівки не можуть підніматися на круті схили. Цей тип лісових рубок призводить до серйозних ерозій, знижує біорізноманіття та провокує зсуви ґрунту.

Персонал державного лісництва в Лопухові розпочав будівництво нової дороги через масив, щоб досягти серця майбутнього гірськолижного курорту та зв’язати Тячівський і Рахівський райони. Ми запросили місцевих журналістів, телеканалів та екологів прийти і побачити на місці, що заплановано. Це означало здійснення 5- годинного авто-підйому складним маршрутом. Запрошені були сильно вражені побаченим.

Покарання за нелегальну рубку лісу

"

За словами Андрія Пліги з WWF, незаконна рубка має величезний вплив на екологічне, соціальне та економічне становище країни.

Щоб зрозуміти сучасний стан лісопромислового комплексу в Україні, слід взяти до уваги наступні елементи:

 • Майже всі ліси належать державі. Є деякі комунальні та приватні ліси, але в дуже незначній кількості.
 • Державний комітет лісового господарства є центральним урядовим органом, відповідальним за лісове господарство. Цей комітет керує більшістю лісів в Україні.
 • Середній вік українських лісів – 55 років. Старі ліси та первинні ліси зберігаються в природних заповідниках та в ізольованих гірських зонах. Доступ до цих лісів для лісопромислових підприємств є важким.
 • Значна частина лісів була висаджена і потребує інтенсивної уваги.

Говорячи про нелегальні рубки, ми маємо на увазі:

 • рубка лісу здійснюється без дозволу;
 • фальшиві декларації про обсяг і вартість зрізаної деревини;
 • рубка лісу здійснюється за межами авторизованої території;
 • отримання дозволів завдяки корупційним процедурам;
 • невиправдані санітарні рубки;
 • незаконне використання лісів для будівництва або для видобутку сировини, що вимагають
  чистки лісу.

Соціальні причини

У регіоні, де спостерігаються високий рівень безробіття та широкомасштабна бідність, певні незаконні рубки здійснюються на скромному рівні для потреб місцевих сімей. Ціна дров вважається занадто високою. Цей вид рубки рахується місцевою традицією.

Економічні причини

Основною причиною такого скорочення деревини є особисте збагачення. Ті, хто займаються такою діяльності, як правило, добре організовані, що включає виготовлення фальшивих документів і охоплює весь ланцюжок діяльності, від рубки дерев до продажу деревини – стовбурів, дощок, балок тощо. Зрозуміло, що ця діяльність захищена корумпованими органами. Той факт, що існує міжнародний попит на незаконне знешкодження деревини, ще більше стимулює цю практику.

Правові та адміністративні причини

В лісовому законодавстві існує багато недоліків та лазівок. Юридичні процедури щодо ведення лісового господарства є нечіткими та складними. Судова система слабка і неефективна. Органи державної влади страждають від недостатньої прозорості.

Боротьби з порушеннями лісового законодавства майже не існує. Порушення дуже рідко призводять до виконання судових рішень. Участь громадян та муніципалітетів у лісовому секторі є більш- менш символічною, тому що відсутня ефективна система, яка б сприяла поширенню інформації або організації процесів громадських консультацій.

В Україні існує невеликий рух активістів під назвою «Лісова Варта», який намагається відслідковувати та оприлюднювати інформацію про нелегальні рубки лісу. Члени руху роблять відповідні фотографії та складають детальні звіти. Вони організовують семінари, щоб навчитися розпізнавати нелегальні чистки лісу. Проте рух в Закарпатті не надто активний. Правдою є й те, що інформування про незаконні вирубки не мають жодного ефекту, така інформація стала настільки буденною, що навіть засоби масової інформації вже не повідомляють про таке.