Основні загрози

Свидовецький масив є домівкою для тих небагатьох букових пралісів, що залишились в Європі.

На Свидовці заходяться два об’єкти Смарагдової Мережі згідно Бернської конвенції, а також критично важливі частини екологічної мережі Закарпатської області. Він забезпечує гідрологічний режим регіону і живить ріку Тиса, що є головною притокою Дунаю, і протікає територією кількох країн.  

можливе велике будівництво

Загальна площа запланованого лижного курорту складає 1 430 га і включає 1 187 га земель лісового фонду, 243 га землі державної власності сільськогосподарського призначення та інші (пасовища, полонини, сінокоси). Хоча зараз ці землі є джерелом доходу для місцевого населення, для будівництва курорту їх приватизують. Будівництво масштабної інфраструктури у високогірних районах Свидовця спричинить незворотні зміни унікальної екосистеми. Стічні води майбутнього туристичного комплексу стануть серйозною загрозою для водного циклу ріки Тиса, що безсумнівно буде мати транскордонний вплив на довкілля.

карта запропонованого проекту

Вирубка
лісу

За найскромнішими підрахунками, територія курорту займе 500 га високогірних соснових, ялинових і букових пралісів і старовікових лісів. Ці ліси особливо цінні і підлягають захисту відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо охорони пралісів”.

Питання про скорочення деревини є дуже чутливим у регіоні, як і по всій Україні. Після революції на Майдані в 2014 році багато хто думав, що корупція та надмірна експлуатація лісів зменшаться. Активіст Валерій Павлюк нагадує: “У 1998 та 2000 роках ми вже зазнали великі повені зі значними зсувами ґрунту, які знесли кілька будинків і накрили село. Тоді вже стало зрозуміло, що це – наслідок надмірного руйнування лісів. Протягом останніх кількох років ситуація тільки продовжувала погіршуватися. У 2005 році в Лопухівському державному лісництві було вирубано 50 000 кубометрів лісу, а в 2016 році – до 240 000 м3 у тій же місцевості. Ситуація перетворилася на катастрофічну та безнадійну».
Проблеми з водою

Проблеми
з водою

Проект вимагає величезної кількості води, яку будуть використовувати готелі і ресторани, а також яка потрібна для створення штучного снігу щоб продовжити лижний сезон.

Автори проекту планують створити величезні резервуари високо в горах, загальним об’ємом 1 260 000 куб.м. Все це, без сумніву, буде мати серйозний вплив на екосистему. Згідно офіційного повідомлення, запланований лижний курорт буде щоденно скидати 5 800 куб.м стічних вод в Чорну Тису.

Мало хто знає, що вода, яка зберігається у штучних озерах має інші властивості ніж дощова чи снігова вода, а, отже, буде змінювати склад рослинності на територіях, де будуть використовувати штучний сніг. Водночас, масова вирубка лісу, необхідна для очистки території під будівництво, і цементування значних площ призведе до серйозної ерозії і підвищення ризику раптових повеней.

18 квітня 2018 року Швейцарський федеральний науково-дослідний інститут ВСЛ, який займався розслідуваннями руйнівних повеней 1998 і 2001 року в регіоні, висловив занепокоєння щодо потенційного впливу запланованого лижного курорту на водний режим і біорізноманіття в регіоні. ВСЛ застерегли, що незворотні зміни на цих унікальних гірських територіях матимуть масштабний негативний вплив на басейн Чорної Тиси і обмежать її стримуючий потенціал.