Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons

2 дні тому

Free Svydovets

Бо разом - сила ✊

Усе буде #free_Svydovets 💚🔴Кричуща ситуація щодо побудови нового гірськолижного курорту на схилах гірського масиву Свидовець🔴

Поширюйте, гуцулики!

Якщо коротко:
1. В Карпатах планують звести найбільший курорт в Європі, який буде вміщувати водночас 28 000 туристів.
2. Буде збудовано новий аеропорт.
3. Для побудови комплексу потрібно вирубати 430 га карпатських пралісів.
4. Для забезпечення курорту водними ресурсами на річці Чорна Тиса будуть створені водосховища.
6. Побудова курорту дасть 5000 нових робочих місць.

⛔️Битва за Свидовець: що чекає на один із найбільших гірських масивів України⛔️

Вже декілька років на Закарпатті триває судовий конфлікт щодо побудови найбільшого курорту на території Європи – Свидовець. Екологи та громадські активісти виступають проти такого будівництва, бо на їхню думку це загрожує усьому водному балансу Карпат. Вони залучили міжнародні організації до аналізу цієї проблеми і опублікували звіт. Про що ж саме мовиться у звіті і до чого тут Ігор Коломойський? Що каже Закарпатська ОДА та місцеві жителі?

Згідно з проектом побудови на території Закарпатської області чи не найбільшого в Європі гірсько-лижного курорту – планують звести туристичний комплекс на 28 тисяч туристів із 60-ма готелями, 120-ма ресторанами і навіть власним аеродромом. Туристів на гору підніматимуть 23 підйомники, а спускатися вони зможуть 230-ма кілометрами лижних трас. Це, звісно, створить дуже багато робочих місць і може привести в Україну багато туристів.

Щоправда, для такого масштабного комплексу обрали не те місце. Принаймні, так кажуть екологи. Мова іде про один із найвищих хребтів українських Карпат – Свидовець. Там ще первісна природа альпійського типу зі слідами давнього зледеніння. Свидовець – є цінним природним об'єктом не лише для України, а й для усієї Європи.

Тож, проти будівництва там величезного курорту виступають не лише українські, а й міжнародні екологічні організації.

Екологи стверджують: комплекс зруйнує унікальну природу Карпат, а план його забудови погоджували із порушеннями.

Особлива проблема – порушення водного балансу. Комплекс, у разі його побудови, кажуть екологи, завдасть шкоди річковій системі Чорної Тиси й усьому водозбірному басейну регіону. Такий масштабний курорт потребує колосальної кількості води, тож проект передбачає створення водосховищ. Це, кажуть екологи, призведе до порушення природного стоку та природних водних процесів, а відтак зруйнує усю унікальну екосистему Свидовця.

Інша проблема, а хто ж є забудовником, а отже несе відповідальність за будівництво. За інформацією представників Тячівської та Рахівської РДА спорудження «ТГК Свидовець» – це повністю державна ініціатива.

Однак, активісти руху за збереження екосистеми Свидовця піддають це сумніву.

Звіт Фонд імені Бруно Мансера

Швейцарський Фонд імені Бруно Мансера презентував у Києві ​18 червня аналітичний звіт. Автори звіту стверджують, що встановили причетність до будівництва комплексу на горі Свидовець ТОВ «Скорзонера», яке пов’язують із олігархом Ігорем Коломойським.

Як зазначено у звіті, не державні установи, а саме інвестори насправді керують проектом забудови гірського масиву Карпат.

Так, зокрема, на депутатське звернення Остапа Єднака, Тячівська РДА відповіла, що 21 квітня 2017 року на підставі запиту ТОВ «Скорзонера» було ухвалено рішення про розробку детального плану Свидовецького туркомплексу.

Автори звіту стверджують, що ця фірма належить українським олігархам Ігореві Коломойському та Геннадію Боголюбову і входить до групи «Приват». Тобто, ця заява прямо свідчить про те, що саме ця компанія стоїть за будівництвом мега-курорту. Проте, закарпатська влада неодноразово заперечувала існування інвестора на теперішньому етапі проекту.

Також у звіті повідомляється, що у 2016 році була заснована компанія «Скорзонера-Закарпаття». Її, ймовірно, створили саме під побудову нового туристичного комплексу, який хочуть побудувати на території Тячівського та Рахівського районів.

Там власником значиться ТОВ «Буковель» із часткою 99% та Іван Маковійчук з часткою 1%.

За даними Deutsche Welle, з 2012 року Коломойський також є головним власником австрійського гірськолижного курорту «Semmering». Однак, сам олігарх ніколи публічно не висловлювався щодо діяльності чи намірів побудови гірськолижних курортів.

Особливу увагу звіт приділяє людям, наближеним до Ігоря Коломойського – Олександру Шевченку та Юрію Добровольському, які брали участь в управлінні гірськолижними курортами Буковеля в Карпатах та «Semmering» в Австрії. Вони, як пишуть екологи, займалися у регіонах просуванням проекту забудови масиву карпатських гір.

Юрій Добровольський анонсував проект «Свидовець» у селі Бистриця, модерував громадські слухання щодо проекту у Чорній Тисі та виступав координатором проекту і представником Закарпатської ОДА під час круглого столу в Ужгороді. А Олександр Шевченко, колишній директор ТОВ «Буковель», зустрічався із керівниками лісового господарства Закарпатської та Івано-Франківської ОДА для обговорення детальних планів щодо побудови нового курорту.

Занепокоєння екологів Фонду імені Бруно Мансера, висловлене у звіті, стосується також відкритих кримінальних проваджень щодо власників компанії «Скорзонера». Зокрема, мова йде про Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова та про пов’язані з ними підприємствами, які є фігурантами різних судових та кримінальних проваджень, зокрема у справі про відмивання грошей з ПриватБанку.

«Юридичні проблеми промоутерів гірськолижного курорту «Свидовець» ставлять під питання, їхню надійність як партнерів для масштабного проекту з виділенням 1430 га державних земель та загальних інвестицій на суму від декількох сотень мільйонів до одного мільярда доларів США», – зазначається у висновках звіту.

Справа Свидовця

Ідею будівництва мега-курорту вперше озвучив колишній очільник Закарпатської області Геннадій Москаль у липні 2016 року. Тоді він заявив, що новий туристичний комплекс надасть потужного розвитку туризму на Закарпатті та заявив про можливого інвестора – власників ТОВ «Буковель».

Однак згодом, замовниками детального плану вже виступали Тячівська та Рахівська РДА, а згадки про конкретного інвестора зникли. Згідно проекту, у горах на Свидовецькому масиві планували побудувати курорт на 28 тисяч людей, паралельно створивши 5 тисяч робочих місць для місцевого населення. Крім гірськолижних трас, також передбачалося створення сотні готелів, спа-центрів, басейнів та аеродрому.

Вже у 2017 році у селах Ясіня та Чорна Тиса пройшли громадські слухання щодо проекту, а 15 травня, того ж року, затвердили детальний план територій (ДПТ) для будівництва комплексу. Згодом слухання пройшли в селі Лопухів, після якого троє місцевих депутатів звернулися до суду через те, що нібито громадські слухання провели із порушеннями – місцевим завчасно не повідомили дату, через що прийшло мало людей, тому з проектом ДПТ не всі змогли ознайомитися.

У січні 2018 року Закарпатський окружний суд скасував розпорядження РДА, однак незабаром представники місцевих райадміністрацій оскаржили це рішення та виграли апеляцію у Львівському адміністративному суді. Екологи та активісти у червні минулого року звернулися до Верховного суду та досі чекають на дату розгляду справи. Паралельно Закарпатська ОДА замовила оцінку впливу на довкілля, яка необхідна для побудови об’єктів.

Згідно з даними публічної кадастрової карти України, землі Свидовецького масиву зараз перебувають у державній власності.

Нагадаємо, що впродовж останніх двох років проти проекту виступають українські та міжнародні незалежні екологи і природоохоронні організації. Основні аргументи незмінні – розпорядження на виготовлення проектної документації та детальні плани територій затверджені з порушеннями, будівництво комплексу порушить міжнародні природоохоронні угоди, а вплив від діяльності курорту може зруйнувати екосистему не лише українських Карпат, а й усього Східного Карпатського регіону. Тим не менш, чимало мешканців сіл, які можуть межувати з майбутнім курортом, позитивно відгукуються за створення цього курорту та вірять у його економічний потенціал.
... Дивитися більшеЗгорнути

Бо разом - сила ✊Усе буде #free_svydovets 💚

Коментувати на Facebook

Кричуща, та ніхто не чує! Не чують ті, що зобов'язані чути. Гроші правлять світом, особливо в таких країнах, як наша.

Хай будують.

7 дні тому

Free Svydovets

Озера Свидовця - це унікальна цінність і неймовірна краса😍 І точно одні із наймальовничіших місцин у Карпатах.

Щоб їх зберегти, тут не можна будувати мега-курортів, тут все має бути #free_Svydovets🌲

Як гадаєте: скільки озер є на Свидовці? І які ваші улюблені?💙
... Дивитися більшеЗгорнути

Коментувати на Facebook

...будь-яке будівництво знищує природу...вихід-це відпочинок в невеличких приватних садибах...принаймні в Карпатах...

А коли, нарешті, звернете увагу на Кваси з його великим сміттєвим звалищем неподалік Буркута (майже, в центрі села) та на санаторій Гірська Тиса, що зливає каналізацію в Тису біля літньої тераси ресторану Бокораш? Смердить, аж очі вилазять!

Робили ночівлю біля Ворожески. Дуже красиве і затишне озеро. Напевно добре, що до нього немає дороги.

Апшинець забули) Наймалолюдніше і найгарніше як на мене.

озеро Косівське з маленьким "Стоунхенджем" 💙 (і його сусід на нижчій поличці)

Апшинець

Ворожеска, коли там мало людей!

Апшинець, Ворожеска, Герешаска (Догяска), Івор, всі улюблені

Нехай буде 15

Озера Свидовця - моя любов!

Озер багато і кожне по своєму унікальне, але найкрасивіше Ворожеска

Косівське і Євгенії - найулюбленіші, бо найвтаємничішеніші) Якщо порахувати...: Івор (1 велике + 2 озерця), Вороняче Око, Косівське (3), під Котлом (3), Крачунєска, між Котлом і Ворожескою - десь 4-5 + саме озеро Ворожеска (1 + 2 менші), Євгенії, Геришаска + 1 біля Геришаски (а-ля болото), озерце біля Трояски маленьке, Апшинець (1 велике +мале), малий Апшинець... + Іще є озеро, якого нема на картах (можливо пересихає) - під відрогом Близниці + під пам'ятником загиблим туристам - далі за Унгаряскою і Трояскою вже не рахуватиму... = десь 28+... :)

Хотілось би ,щоб 50))

Апшинець

7

Улюблені всі бо всі наші

Краса неймовірна))

View more comments

2 тижні тому

Free Svydovets

У Квасах місцеві жителі та локальний бізнес також занепокоєні відсутністю повної інформації про плани щодо будівництва мега-курорту на Свидовці.

Людей, які тут живуть і працюють, тривожить, що:

- село, яке використовує воду з гірських потоків, може стати стічною канавою для величезної кількості готелів, що заплановані проектом;
- унікальне Гірсько-Тиснянське родовище мінеральної води може бути порушене, оскільки його природохоронна зона пересікається із територією курорту;
- інформація щодо мега-курорту, яка є наразі, не надає повної картини про те, що і де планується будувати і як це вплине на життя селян.

Необхідно зберегти особливість природи Карпат, а не перетворити унікальний гірський масив Свидовець у ще одне місто!

#free_Svydovets
... Дивитися більшеЗгорнути

Коментувати на Facebook

Нащо допустили цього москаля...

Чомусьте бидни бо дурни чумусьте дурни бо бідні

Вода,это конечно хорошо,а то что промышленные города дышат,не понятно каким воздухом?Наполняя при этом бюджет государства,это вас не волнует.

А от мене хвилює ще і те, щоб наш край не заполонили отакі всякі московськомовні підприємці! Бо виживуть нас, гуцули, із наших Карпат!

Ніяка каналізація небуде тикти там будуть септики і води буде хватати всім і жити будете нормально .

В селі Кваси, ще при союзіі уже почали будувати готельний комплекс біля підніжжя підйому на гору Говерла. Мешканці були проти і будівництво припиниЛи а з часом самі мешканці розікрали все будівництво. СправДі його хотіли будувати вище рівня самого села і джерел, які мають смак і користь велику для організму людини.Ми запитували мешканців села Кваси, чи можна купити хатинку , нам сказали велика проБлема, бо всі землі батьки передають в спадщину і ніхто не проодає.

Треба робити все, щоб не допустити будівництво цього курорту, якщо люди не обєднаються і не вийдуть на масові протести то дуже швидко люди можуть втратити не тільки воду але але й унікальну природу, а також із часом багато людей можуть втратити свої домівки.

Кто кого слушает? Уничтожают всё живое! А живут в благополучных странах

Відколи в Квасах говорять,,язиком''?

Всіма видами сили недозволити цей проект по ті причині що буде проблем з питнов водов. Це моя думка.

Підтримую людей. У нас і так вже проблеми з водою

💧💧💧 Вода - найважливіше для людини! Вона повинна залишатися безкоштовною для всіх на цій планеті.

Молодец

І тут москаль запхався

Також підтримую.

А звідки ви понаїжджали, захищати Карпати? Там що немає місцевих жителів україномовних?

What he said?

Непотрібно допустити цього бо заразять вас мацкальщиною і будете у них рабами і загублять наш мальовничий край

Боїшся що що конкуренція буде?

View more comments

Показати більше

Свидовецький масив – найгарніше місце в Закарпатті.


Він зачаровує душу і лишає спогад на все життя. Якщо ти не бачив – поглянь на неї. Якщо бачив – поділись своїми враженнями та фото.
Краса Свидовця Карти Твої фото
Рада ботанічних садів і дендропарків України
МБО ІЦ “Зелене досьє”
«Deyl center for alpine studies»
ГО «Закарпатська громада»
ГЕО «Еко-Галич»
Західне орнітологічне товариство
ГО Екоклуб «Карпатський едельвейс»
ГО “Дунайсько-Карпатська програма”
“Клуб піших Туристів”

Ми – ініціативна група "Free Svydovets", основною метою якої є збереження довкілля від будь-якої діяльності, яка ‘може зашкодити унікальним екоситемам гірського масиву “Свидовець” та цілого Карпатського регіону.

Ми за:


• збереження довкілля та традиційних видів господарювання у Карпатах;
• контрольовану та раціональну лісогосподарську діяльність;
• розвиток сталого туризму (сільський туризм, еко-туризм, гастро-туризм, етно-туризм тощо);
• розвиток традиційних ремесел та сталого сільського господарства;
• створення нових об’єктів прородно-заповідного фонду та розширення існуючих природоохоронних територій на Свидовці;
• збереження біорізноманіття та червонокнижних рослин і тварин, ареалом існування яких є гірський масив Свидовець;
• запровадження басейнового принципу управління басейну р. Тиси.

Ми проти:


• урбанізації та зміни цільового призначення на території гірського масиву Свидовець;
• нераціонального природокористування в тому числі лісових ресурсів;

Свидовець для усіх! Free Svydovets

playgreen

Свидовецький хребет

дивитись відео

Гірський масив на Закарпатті з десятками природоохороних територій. Тут проживають червонокнижні види тварин і рослин.

Президенту України, Кабінету Міністрів України, Міністерству енергетики та захисту довкілля України

«Захистимо Парк льодовикового періоду у Карпатах від забудови!»

Гірський масив Свидовець у небезпеці

Свидовецький масив — один серед найцінніших осередків біорізноманіття українських Карпат із щонайменше 93 видами флори та фауни, які включені до Червоної книги України (2009), понад сотнею регіонально рідкісних для Закарпаття видів рослин й тварин, ендеміків й реліктів, десятками рідкісних європейських типів оселищ та рослинних угруповань Зеленої книги України (2009), фрагментами приполонинських пралісів, а також із 7 унікальними для України льодовиковими озерами й льодовиковими формами ландшафту, які вже завтра можуть зникнути назавжди.

Заради сумнівної вигоди олігархи знищать фрагмент високогір'я Карпат, завдаючи непоправної шкоди населенню й природі

Тотальна забудова центральної частини масиву Свидовець об’єктами гірськолижного курорту призведе до помітної втрати водних ресурсів у басейні річки Тиса, їх подальшого забруднення та засмічення, підвищення лавинної активності, а також до зростання загрози катастрофічних повеней, сума збитків від яких із 1998 року для держави вже склала щонайменше 1,281 млрд гривень.
Чиновники лобіюють будівництво гірськолижного курорту-гіганта у Карпатах, який, згідно з анонсами, зможе приймати одночасно «міфічних» 28 тис. туристів. Таким чином вони підтримуюють знищення унікальних льодовикових форм ландшафту і озер льодовикового періоду. Також планують вирубати понад 850 га лісу, в тому числі фрагменти приполонинських старовікових лісів та пралісів, площа яких дорівнює площі близько 600 футбольних полів. Після таких руйнувань унікальні екосистеми Свидовецького хребта вже неможливо буде відновити, а шкода завдана природі та збитки від екологічних лих значно перевищуватимуть цінність від курорту.

Курорт-гігант — загроза для розвитку зеленого туризму у регіоні

Новий курорт-гігант разом із Буковелем стане причиною занепаду зеленого туризму у регіоні, оскільки, маючи значні ресурси, він домінуватиме у регіоні і стягуватиме на себе майже усіх туристів, натомість залишаючи крихти для місцевого розвитку. Це призведе до занепаду місцевих громад, які потребують підтримки у розбудові інфраструктури, а не у реалізації спекулятивних проектів.
Ми підтримуємо ініціативу групи “Free Svydovets”, яка виступає проти будівництва курорту-гіганта, масових рубок високогірних лісів та руйнування льодовикових ландшафтів. Разом з тим ми виступаємо за розвиток сталого туризму або створення невеликих курортів в окремих місцях, де вони, згідно з оцінкою впливу на довкілля, не завдаватимуть шкоди унікальній природі.

Зупинити забудову на Свидовці можуть вищі органи влади

Наші вимоги:
1. Зробити процес обговорень публічним і відкритим.
2. Не змінювати цільового призначення земель гірського масиву Свидовець.
3. Захистити Свидовець від тотальної забудови.
4. Зберегти екосистеми басейну річки Тиса та високогір’я Свидовця, шляхом створення нових природоохоронних територій.
5. Посилити контроль за веденням лісового господарства.
6. Cприяти розвитку зеленого туризму на територіях місцевих громад і традиційних для регіону видів господарства.

Зупиніть нищення унікальної природи в Карпатах — підпишіть петицію до вищих органів влади України за збереження Парку льодовикового періоду на масиві Свидовець!