Острів біорізноманіття в Українських Карпатах. Тут проживає щонайменьше 93 рідкісні види тварин. Більш ніж половина льодовикових озер України знаходиться на Свідовецькому гірському масиві.

Ця унікальна місцевість під загрозою. Існує проект будівництва мега курорту, який спотрворить, чи навіть знищить природу і краєвиди Свидовецького хребта. Вирубка лісів, забруднення і надмірне використання вод, втрата біорізноманіття. Вплив на довкілля також матиме руйнівні наслідки для місцевого населення через підвищений ризик повеней і руйнування джерел доходу.

Дивовижна перлина закарпаття

ПЛАН БУДІВНИЦТВА ГІГАНТСЬКОГО КУРОРТУ ЗАГРОЖУЄ ДОВКІЛЛЮ

0
відпочивальників
0 км
лижних трас
0
котеджів
0
ресторанів
0
підйомника
0
готелів

Компанія-власник курорту «Буковель» планує побудову гірськолижних курортів і на сусідніх із Свидовцем хребтах. Наприкінці 2022 року Поляницька сільрада ухвалила рішення про розробку документів для побудови курорту «Бистриця». Згідно з наявними картами, цей курорт має розташовуватися між хребтом Братківський та селом Бистриця (Івано-Франківська область). За планом, курорт «Бистриця» займатиме 1200 гектарів та розрахований на 20 000 відпочивальників одночасно.

Наприкінці 2022 року Усть-Чорнянська сільрада також погодилася з пропозицією власників курорту «Буковель» і почала розробку документів на інший курорт під назвою «Турбат». Його площа – 200 гектарів, сам курорт прийматиме до 5000 відпочивальників одночасно.

Незважаючи на повномасштабну війну, пов’язана з олігархом Коломойським компанія планує будувати не лише курорт «Свидовець», а й два інших курорти – «Бистриця» та «Турбат». Як свідчать карти, усі три курорти будуть з’єднані не лише один з одним, але й з чинним курортом «Буковель». Як наслідок, виникне курорт-монстр, площею як мінімум 2800 гектарів, розрахований одночасно на понад 65 000 відпочивальників (разом з курортом «Буковель»)! Для порівняння, це дві третини Ужгорода за площею та половина – за населенням.

У лютому 2023 року місцева влада лише розробляє земельну документацію на курорти «Бистриця» та «Турбат». Паралельно з цим, ми вивчаємо ситуацію та готуємося протидіяти новим апетитам олігархів.

Апетити ростуть: у 2022 стало відомо про плани інвестора побудувати ще 2 курорти

Великий земельний куш:як олігархи під час війни захоплюють останні дикі території Європи(pdf)

Ініціативна група «Free Svydovets», 2024 рік

Завантажити звіт (pdf)

Завантажити звіт англійською (pdf)

Свидовець 2023: боротьба за дику природу в умовах війни (pdf)

Ініціативна група «Free Svydovets», 2023 рік

Скачати резюме (pdf)

Скачати резюме англійською (pdf)

Медіа про Свидовець

Ризик фінансових злочинів від побудови гірськолижного курорту “Свидовець” – високий” − Global Investigations Review (Завантажити англійською)

Збережемо Карпати –
Ні зимовим олімпійським іграм в Україні!

Дерева не вміють кричати

Дерева не вміють кричати

Як несталість та беззаконня знищують ліси Українських Карпат

Звіт ініціативної групи “Free Svydovets” разом з швейцарською НУО Bruno Manser Fonds та Європейським кооперативом Лонго Май (Longo Maï). 2021 рік.

скачати резюме (pdf)

Територія гірського масиву Свидовець має вкрай важливе значення для збереження ландшафтного та біотичного різноманіття Карпат. Тут хочуть побудувати гірськолижний курорт з десятками готелів, банками, торговими центрами. Будівництво та функціонування такого комплексу можуть мати катастрофічні наслідки для довкілля.

Open Book

Справа Свидовця

Підготовлено Фондом Бруно Мансера (Швейцарія),
спільно з європейським кооперативом “Лонго Май”
та ініціативою “Free Svydovets” (Україна).

Останні подіі

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
2 дні тому
Free Svydovets

У Тячівському районі планують звести 138 вітряків. Екологічна спільнота бореться, аби цього не сталося, адже проєкт може знищити заповідну природу Карпат та екокоридори, важливі для міграції тварин. Що відомо про вітряки у Тячівському районі?

Частину з них планують звести на полонині Красна, що в межах Усть-Чорнянської громади.

Ідеться про величезний масив полонини – тисячі гектарів. Особливість кейсу в тому, що детальні плани для вітряків розробляють для всього хребта, а не на окремо відведені земельні ділянки – іди, розрий все, що хочеш, без жодних обмежень. ТОВ “Вітряні парки України” вже показали, що так і роблять.

Усть-Чорнянська селищна рада розмістила заяву про проведення СЕО для містобудівної документації – для детальних планів території під будівництво двох ВЕС. Цікаво, що та земля, яка є на полонині у комунальній власності громади, – значно меншої площі, ніж та, на яку заявлена розробка детального плану.

Полонина Красна не повністю належить Усть-Чорнянській громаді. Шматочок належить також Нересницькій громаді, ще один – Колочавській. Поруч – Національний природний парк “Синевир”, праліси ЮНЕСКО у Великій Угольці. Але чомусь на цю всю площу заявником розробки детальних планів території є лише Усть-Чорнянська громада…

Фото Oleksa Yarys, CC BY-SA 4.0
... Дивитися більшеЗгорнути

У Тячівському районі планують звести 138 вітряків. Екологічна спільнота бореться, аби цього не сталося, адже проєкт може знищити заповідну природу Карпат та екокоридори, важливі для міграції тварин. Що відомо про вітряки у Тячівському районі? Частину з них планують звести на полонині Красна, що в межах Усть-Чорнянської громади. Ідеться про величезний масив полонини – тисячі гектарів. Особливість кейсу в тому, що детальні плани для вітряків розробляють для всього хребта, а не на окремо відведені земельні ділянки – іди, розрий все, що хочеш, без жодних обмежень. ТОВ “Вітряні парки України” вже показали, що так і роблять. Усть-Чорнянська селищна рада розмістила заяву про проведення СЕО для містобудівної документації – для детальних планів території під будівництво двох ВЕС. Цікаво, що та земля, яка є на полонині у комунальній власності громади, – значно меншої площі, ніж та, на яку заявлена розробка детального плану. Полонина Красна не повністю належить Усть-Чорнянській громаді. Шматочок належить також Нересницькій громаді, ще один – Колочавській. Поруч – Національний природний парк “Синевир”, праліси ЮНЕСКО у Великій Угольці. Але чомусь на цю всю площу заявником розробки детальних планів території є лише Усть-Чорнянська громада… Фото Oleksa Yarys, CC BY-SA 4.0

Коментувати на Facebook

Який триндець!

Навіщо саме в горах?

Закарпаття клондайк беззаконня і пофігізму

А лишились ще якісь гори, де не планують будувати вітряки?.. скоро нікуди буде поїхати..

Мадяр казав що буде нищити вітряки дронами, як повернеться з фронту. Мабуть це єдине, що зможе зупинити цих жлобів. Ви побудуєте вітряки, але працювати вони все одно не будуть...

яке скотство 🤦🏻‍♂️ при тому збільшення вітряків призведе до збільшення ціни на електроенергію + розбаланс генеруючих потужностей

❗❗❗

Не "може" знищіти а 100% знищіть. Залиште Карпати в спокої.

3.14дараси

View more comments

6 дні тому
Free Svydovets

Нещодавно ми писали про Брустури, а сьогодні розкажемо про річку Брустурянку, яке бере свій початок на північний схід від згаданого села.

Довжина цієї типово гірської річки становить 15 км.
Утворюється Брустурянка від злиття річок Турбат і Бертянка і впадає до Тересви в межах містечка Усть-Чорна.

У мережі ми знайшли кілька цікавих фактів про водойму, але як знаєте більше – обов’язково поділіться в коментарях:
▪️Річка є межею між двома гірськими масивами Українських Карпат: Врутнішніх Ґорґанів та Свидовця.
▪️На правому березі річки розташований Кедринський заказник.
▪️У минулому столітті вздовж річки проходила Вузькоколійна залізниця

Фото Julian Nyča, CC BY-SA 3.0 та Dutiasvity, C BY-SA 4.0
... Дивитися більшеЗгорнути

Нещодавно ми писали про Брустури, а сьогодні розкажемо про річку Брустурянку, яке бере свій початок на північний схід від згаданого села. Довжина цієї типово гірської річки становить 15 км. Утворюється Брустурянка від злиття річок Турбат і Бертянка і впадає до Тересви в межах містечка Усть-Чорна. У мережі ми знайшли кілька цікавих фактів про водойму, але як знаєте більше – обов’язково поділіться в коментарях: ▪️Річка є межею між двома гірськими масивами Українських Карпат: Врутнішніх Ґорґанів та Свидовця. ▪️На правому березі річки розташований Кедринський заказник. ▪️У минулому столітті вздовж річки проходила Вузькоколійна залізниця Фото Julian Nyča, CC BY-SA 3.0 та Dutiasvity, C BY-SA 4.0Image attachmentImage attachment
1 тиждень тому
Free Svydovets

Ми так часто говоримо про село Брустури, але чи багато знаємо про його історію?

Село розташоване в Усть-Чорнянській селищній громаді на Закарпатті. Поруч – річка Брустурянка. У письмових джерелах Брустури згадуються ще в ХVІI столітті.
Але історія села набагато сивіша. Ще в ІХ ст. русинські й волоські пастухи на тутешніх полонинах випасали овець та худобу, селилися на берегах рік Брустурянка та Яблуниця.

Відомо, що на початку ХХ ст. у Брустурах проживало 1378 людей, і їхня кількість щороку зростала.

У 1801 р. в селі була дерев'яна церква св. Михайла, збудована громадою за допомогою уряду. Споруда відрізнялася від інших церков долини Тересви і конструкцією зрубів, і незвично низькою вежею з куполом стрілчастого профілю. Ці форми були введені майстрами-німцями. На жаль, дерев'яний храм розібрали після спорудження мурованої церкви 1940 р.

У 1920 році Брустури увійшли до складу Чехословаччини. У ці часи було побудовано вузькоколійну залізницю під самі гірські вершини. Існувала вузькоколійка аж до руйнівного паводку 1998 року. У селі та на околицях і досі збереглися її фрагменти.

Поруч із Брустурами є присілок Бистрик. Коли через полонини почали ходили опришки, люди стали селитися вниз до річок. Так був заселений присілок Бистрик, про який існує легенда: на одній з полинин, навколо стоянки овець, загорівся ліс. Люди кинулись на допомогу вівчарям, щоб погасити пожежу. Ті, хто прибіг найпершими, здолали вогонь. Інші ще кілька годин доходили до місця, де були вівці. Вони дивувалися, як найперші так швидко встигли, а ті відповідали: «Знаємо бистру дорогу на полонину».

Звідти пішла і назва. Знаєте цікаві факти про Брустури? Поділіться в коментарях.

Фото tokarivan, CC BY-SA 3.0; Trayan Mustyatse, CC BY-SA 4.0
... Дивитися більшеЗгорнути

Ми так часто говоримо про село Брустури, але чи багато знаємо про його історію? Село розташоване в Усть-Чорнянській селищній громаді на Закарпатті. Поруч – річка Брустурянка. У письмових джерелах Брустури згадуються ще в ХVІI столітті. Але історія села набагато сивіша. Ще в ІХ ст. русинські й волоські пастухи на тутешніх полонинах випасали овець та худобу, селилися на берегах рік Брустурянка та Яблуниця. Відомо, що на початку ХХ ст. у Брустурах проживало 1378 людей, і їхня кількість щороку зростала. У 1801 р. в селі була деревяна церква св. Михайла, збудована громадою за допомогою уряду. Споруда відрізнялася від інших церков долини Тересви і конструкцією зрубів, і незвично низькою вежею з куполом стрілчастого профілю. Ці форми були введені майстрами-німцями. На жаль, деревяний храм розібрали після спорудження мурованої церкви 1940 р. У 1920 році Брустури увійшли до складу Чехословаччини. У ці часи було побудовано вузькоколійну залізницю під самі гірські вершини. Існувала вузькоколійка аж до руйнівного паводку 1998 року. У селі та на околицях і досі збереглися її фрагменти. Поруч із Брустурами є присілок Бистрик. Коли через полонини почали ходили опришки, люди стали селитися вниз до річок. Так був заселений присілок Бистрик, про який існує легенда: на одній з полинин, навколо стоянки овець, загорівся ліс. Люди кинулись на допомогу вівчарям, щоб погасити пожежу. Ті, хто прибіг найпершими, здолали вогонь. Інші ще кілька годин доходили до місця, де були вівці. Вони дивувалися, як найперші так швидко встигли, а ті відповідали: «Знаємо бистру дорогу на полонину». Звідти пішла і назва. Знаєте цікаві факти про Брустури? Поділіться в коментарях. Фото tokarivan, CC BY-SA 3.0; Trayan Mustyatse, CC BY-SA 4.0Image attachmentImage attachment

Коментувати на Facebook

Дорогою в Брустури є неймовірно гарний водоспад Усть-Чорний Гук на річці Брустурянка

ще фото з тої серії, над веселкою, вже зі мною 😊

ПЕРЕВЕДІТЬ З УКРАЇНСЬКОЇ НА РУМИНСЬКУ ЛОПУХ ТО БУДЕТЕ МАТИ BRUSTURE.

Вітаю! У Вас надзвичайно прекрасні світлини! Запрошую Вас публікувати Ваші дописи в нашій спільноті facebook.com/groups/924275426104346/ Раді будемо бачити в нашому творчому колі.Дякую

Дуже гарна місцевість, шкода тільки що там ліси вирубують темпами ніби кінець світу...

View more comments

Показати більше