Острів біорізноманіття в Українських Карпатах. Тут проживає щонайменьше 93 рідкісні види тварин. Більш ніж половина льодовикових озер України знаходиться на Свідовецькому гірському масиві.

Ця унікальна місцевість під загрозою. Існує проект будівництва мега курорту, який спотрворить, чи навіть знищить природу і краєвиди Свидовецького хребта. Вирубка лісів, забруднення і надмірне використання вод, втрата біорізноманіття. Вплив на довкілля також матиме руйнівні наслідки для місцевого населення через підвищений ризик повеней і руйнування джерел доходу.

Дивовижна перлина закарпаття

ПЛАН БУДІВНИЦТВА ГІГАНТСЬКОГО КУРОРТУ ЗАГРОЖУЄ ДОВКІЛЛЮ

0
відпочивальників
0 км
лижних трас
0
котеджів
0
ресторанів
0
підйомника
0
готелів

Компанія-власник курорту «Буковель» планує побудову гірськолижних курортів і на сусідніх із Свидовцем хребтах. Наприкінці 2022 року Поляницька сільрада ухвалила рішення про розробку документів для побудови курорту «Бистриця». Згідно з наявними картами, цей курорт має розташовуватися між хребтом Братківський та селом Бистриця (Івано-Франківська область). За планом, курорт «Бистриця» займатиме 1200 гектарів та розрахований на 20 000 відпочивальників одночасно.

Наприкінці 2022 року Усть-Чорнянська сільрада також погодилася з пропозицією власників курорту «Буковель» і почала розробку документів на інший курорт під назвою «Турбат». Його площа – 200 гектарів, сам курорт прийматиме до 5000 відпочивальників одночасно.

Незважаючи на повномасштабну війну, пов’язана з олігархом Коломойським компанія планує будувати не лише курорт «Свидовець», а й два інших курорти – «Бистриця» та «Турбат». Як свідчать карти, усі три курорти будуть з’єднані не лише один з одним, але й з чинним курортом «Буковель». Як наслідок, виникне курорт-монстр, площею як мінімум 2800 гектарів, розрахований одночасно на понад 65 000 відпочивальників (разом з курортом «Буковель»)! Для порівняння, це дві третини Ужгорода за площею та половина – за населенням.

У лютому 2023 року місцева влада лише розробляє земельну документацію на курорти «Бистриця» та «Турбат». Паралельно з цим, ми вивчаємо ситуацію та готуємося протидіяти новим апетитам олігархів.

Апетити ростуть: у 2022 стало відомо про плани інвестора побудувати ще 2 курорти

Великий земельний куш:як олігархи під час війни захоплюють останні дикі території Європи(pdf)

Ініціативна група «Free Svydovets», 2024 рік

Завантажити звіт (pdf)

Завантажити звіт англійською (pdf)

Свидовець 2023: боротьба за дику природу в умовах війни (pdf)

Ініціативна група «Free Svydovets», 2023 рік

Скачати резюме (pdf)

Скачати резюме англійською (pdf)

Медіа про Свидовець

Ризик фінансових злочинів від побудови гірськолижного курорту “Свидовець” – високий” − Global Investigations Review (Завантажити англійською)

Збережемо Карпати –
Ні зимовим олімпійським іграм в Україні!

Дерева не вміють кричати

Дерева не вміють кричати

Як несталість та беззаконня знищують ліси Українських Карпат

Звіт ініціативної групи “Free Svydovets” разом з швейцарською НУО Bruno Manser Fonds та Європейським кооперативом Лонго Май (Longo Maï). 2021 рік.

скачати резюме (pdf)

Територія гірського масиву Свидовець має вкрай важливе значення для збереження ландшафтного та біотичного різноманіття Карпат. Тут хочуть побудувати гірськолижний курорт з десятками готелів, банками, торговими центрами. Будівництво та функціонування такого комплексу можуть мати катастрофічні наслідки для довкілля.

Open Book

Справа Свидовця

Підготовлено Фондом Бруно Мансера (Швейцарія),
спільно з європейським кооперативом “Лонго Май”
та ініціативою “Free Svydovets” (Україна).

Останні подіі

Comments Box SVG iconsUsed for the like, share, comment, and reaction icons
7 дні тому
Free Svydovets

Перевідкрити Закарпаття: укотре про Свидовець на 5-му форумі Re:Open Zakarpattia

Нещодавно відбувся форум Re:Open Zakarpattia. У його фокусі були реформи, критично важливі для стійкості України під час війни та інтеграції до ЄС, і, звісно, роль Закарпаття як пілотного регіону у втіленні цих реформ.

Програма передбачала й екологічну панель, на якій було обговорено проблему розвитку Свидовця та спорудження там мегакурортів.

Ми дуже вдячні аналітику Українська Природоохоронна Група - UNCG Петру Тєстову, який представляв інтереси Свидовця на заході. У ході виступу Петро підкреслив важливий момент: “Коли хтось каже "давайте будувати курорти, як у Європі", "давайте рубати ліс як в Європі", ідеться про Європу минулого. Європа сучасна – це Natura 2000, EU Green Deal, EU Nature Restoration Law. Дуже нерозумно повторювати помилки інших країн – спочатку знищити природу, а потім за великі гроші її відновлювати. Набагато розумніше – отримувати ці гроші одразу як дотації й плату за екосистемні послуги”.

Зовсім скоро ми сподіваємося отримати відеозапис форуму і плануємо поділитися з вами найцікавішим.
... Дивитися більшеЗгорнути

Перевідкрити Закарпаття: укотре про Свидовець на 5-му форумі Re:Open Zakarpattia Нещодавно відбувся форум Re:Open Zakarpattia. У його фокусі були реформи, критично важливі для стійкості України під час війни та інтеграції до ЄС, і, звісно, роль Закарпаття як пілотного регіону у втіленні цих реформ. Програма передбачала й екологічну панель, на якій було обговорено проблему розвитку Свидовця та спорудження там мегакурортів. Ми дуже вдячні аналітику Українська Природоохоронна Група - UNCG Петру Тєстову, який представляв інтереси Свидовця на заході. У ході виступу Петро підкреслив важливий момент: “Коли хтось каже давайте будувати курорти, як у Європі, давайте рубати ліс як в Європі, ідеться про Європу минулого. Європа сучасна – це Natura 2000, EU Green Deal, EU Nature Restoration Law. Дуже нерозумно повторювати помилки інших країн – спочатку знищити природу, а потім за великі гроші її відновлювати. Набагато розумніше – отримувати ці гроші одразу як дотації й плату за екосистемні послуги”. Зовсім скоро ми сподіваємося отримати відеозапис форуму і плануємо поділитися з вами найцікавішим.

Коментувати на Facebook

Цікаво буде відеозапис подивитися і дякую, що інформуєте!

цікаво, хоч один зі спікерів, що були заявлені, у потужному списку, підняв тему знищення Карпат індустріальними вітропарками...

Критично важлива реформа це розігнати ці безвідповідальні шобла що засіли в кабінетах та з відповідними покараннями за вчинені злочини.

Погляд з боку. Знов за рибу гроші. Знову лише мовс про забудовника. А треш, який там вже відбувається, якось нікому не помітний. Цікава ситуація.

сенокосы возобновляйте! леса вырастут сами! ну а сенокос заростет

View more comments

1 тиждень тому
Free Svydovets

Проаналізована позиція Верховного Суду щодо планування мегаоб’єктів у Карпатах!

9 жовтня Верховний Суд скасував рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду та залишив у силі рішення, яким визнано незаконним затвердження ДПТ курорту “Свидовець”.

Юристи Environment People Law (EPL)/Екологія - Право - Людина (ЕПЛ)
проаналізували висновки суддів. Ділимося найважливішими з них (детальніше можна прочитати за лінком ⏩ surl.li/bijuql )

3 найважливіші висновки Верховного Суду:
✅Висновок щодо передчасності прийняття спірного детального плану територій за відсутності розробленої та затвердженої Схеми планування окремої частини території гірських Карпат
✅Висновок щодо важливості чіткого дотримання законодавства щодо громадського обговорення містобудівної документації, що є формою діалогу між територіальною громадою та депутатами
✅Висновок щодо обов’язковості процедури СЕО для спірного ДПТ у 2017 р. (до вступу в силу Закону «України Про СЕО») на підставі міжнародної угоди

У цілому, усі судді погодилися з тим, що процес прийняття рішення про затвердження ДПТ Тячівською та Рахівською РДА супроводжувався порушеннями, а рішення попередніх судів мали вади. Судді погодилися, що питання спорудження такого величезного об’єкту в Карпатах мало б вирішуватися на державному рівні в першу чергу, а потім вже доповнюватися рішеннями місцевих органів влади.

Також суд погодився, що часто навіть незначні порушення в процедурі СЕО та громадського обговорення, відсутність доступу до всіх матеріалів містобудівної документації є порушенням законодавства та створює перешкоди в ефективній участі громадськості, в діалозі із інвесторами та місцевими громадами. Відтак ті інвестори, які приховують свої плани та не прагнуть діалогу із громадами, отримують конфлікти та судові процеси та недовіру в подальшій співпраці з громадами та широкою громадськістю в цілому.

Позиція ВСУ підтвердила, що суд виступив незалежним арбітром у спорі та сформував висновки з питань, де суди нижчих інстанцій шукали аргументи та обґрунтування, чи допускали неправильне трактування норм права.

Фото Петро Малофій, CC BY-SA 4.0
... Дивитися більшеЗгорнути

Проаналізована позиція Верховного Суду щодо планування мегаоб’єктів у Карпатах! 9 жовтня Верховний Суд скасував рішення Восьмого апеляційного адміністративного суду та залишив у силі рішення, яким визнано незаконним затвердження ДПТ курорту “Свидовець”. Юристи Environment People Law (EPL)/Екологія - Право - Людина (ЕПЛ) проаналізували висновки суддів. Ділимося найважливішими з них (детальніше можна прочитати за лінком ⏩ http://surl.li/bijuql ) 3 найважливіші висновки Верховного Суду: ✅Висновок щодо передчасності прийняття спірного детального плану територій за відсутності розробленої та затвердженої Схеми планування окремої частини території гірських Карпат ✅Висновок щодо важливості чіткого дотримання законодавства щодо громадського обговорення містобудівної документації, що є формою діалогу між територіальною громадою та депутатами ✅Висновок щодо обов’язковості процедури СЕО для спірного ДПТ у 2017 р. (до вступу в силу Закону «України Про СЕО») на підставі міжнародної угоди У цілому, усі судді погодилися з тим, що процес прийняття рішення про затвердження ДПТ Тячівською та Рахівською РДА супроводжувався порушеннями, а рішення попередніх судів мали вади. Судді погодилися, що питання спорудження такого величезного об’єкту в Карпатах мало б вирішуватися на державному рівні в першу чергу, а потім вже доповнюватися рішеннями місцевих органів влади. Також суд погодився, що часто навіть незначні порушення в процедурі СЕО та громадського обговорення, відсутність доступу до всіх матеріалів містобудівної документації є порушенням законодавства та створює перешкоди в ефективній участі громадськості, в діалозі із інвесторами та місцевими громадами. Відтак ті інвестори, які приховують свої плани та не прагнуть діалогу із громадами, отримують конфлікти та судові процеси та недовіру в подальшій співпраці з громадами та широкою громадськістю в цілому. Позиція ВСУ підтвердила, що суд виступив незалежним арбітром у спорі та сформував висновки з питань, де суди нижчих інстанцій шукали аргументи та обґрунтування, чи допускали неправильне трактування норм права. Фото Петро Малофій, CC BY-SA 4.0
2 тижні тому
Free Svydovets

Підтримуємо міжнародний заклик захистити румунські та українські ліси!

Ліси Східної Європи активно вирубуються, а важливі види та оселища, які ще не перебувають під охороною, часто опиняються під загрозою знищення. Передусім через політичні проекти, які намагаються обійти екообмеження.

Наразі це відбувається в районі Făgetul Clujului у Румунії, де є чимало багатих на біорізноманіття лісів та лук. Саме тут, без необхідних дозволів, було заплановано будівництво доріг та житлових кварталів. І все це за сприяння місцевої влади, яка проігнорувала свій обов'язок оцінити руйнівний вплив цих проектів на довкілля.

Ми переконані, що природа не має кордонів і тільки об’єднавши зусилля, ми можемо прискорити зміни на краще. Ми зверталися й звертаємося за допомогою до міжнародної спільноти, щоб підсилити наш голос, захищаючи Свидовець. І зараз наш голос потрібен, щоб захистити румунські ліси. Адже саме постійна міжнародна підтримка має надважливе значення для захисту унікальних територій для майбутніх поколінь.

Румунські громадські організації закликають Міністра довкілля Румунії прискорити офіційне оголошення цієї території об'єктом Natura 2000.

Щоб висловити підтримку зусиллям, спрямованим на захист лісів в Румунії та Україні, ви можете підпистаи петицію: campaniamea.declic.ro/petitions/desemnati-sit-natura-2000-rosci-faget-sud-colonia-faget?just_laun...

Фото ілюстративне, автор Dezidor, CC BY 3.0
... Дивитися більшеЗгорнути

Підтримуємо міжнародний заклик захистити румунські та українські ліси! Ліси Східної Європи активно вирубуються, а важливі види та оселища, які ще не перебувають під охороною, часто опиняються під загрозою знищення. Передусім через політичні проекти, які намагаються обійти екообмеження. Наразі це відбувається в районі Făgetul Clujului у Румунії, де є чимало багатих на біорізноманіття лісів та лук. Саме тут, без необхідних дозволів, було заплановано будівництво доріг та житлових кварталів. І все це за сприяння місцевої влади, яка проігнорувала свій обовязок оцінити руйнівний вплив цих проектів на довкілля. Ми переконані, що природа не має кордонів і тільки об’єднавши зусилля, ми можемо прискорити зміни на краще. Ми зверталися й звертаємося за допомогою до міжнародної спільноти, щоб підсилити наш голос, захищаючи Свидовець. І зараз наш голос потрібен, щоб захистити румунські ліси. Адже саме постійна міжнародна підтримка має надважливе значення для захисту унікальних територій для майбутніх поколінь. Румунські громадські організації закликають Міністра довкілля Румунії прискорити офіційне оголошення цієї території обєктом Natura 2000. Щоб висловити підтримку зусиллям, спрямованим на захист лісів в Румунії та Україні, ви можете підпистаи петицію: https://campaniamea.declic.ro/petitions/desemnati-sit-natura-2000-rosci-faget-sud-colonia-faget?just_launched=true Фото ілюстративне, автор Dezidor, CC BY 3.0

Коментувати на Facebook

в петиції треба вказувати обовязково регіон в Румунії, тому підписати не виходить.

Показати більше