Свидовець.
Проект будівництва величезного курорту.
“Люди мають право висловити свою думку про будівництво цього
курорту і його безпечність, екологічність для гірського регіону, що
чутливий до небажаних змін довкілля.”
Професор, доктор honoris causa Степан Стойко
Засновник Карпатського біосферного заповідника
Інвестори
Через брак прозорості, депутат Верховної Ради і антикорупційний активіст Остап Єднак надіслав лист компетентним органам з проханням оприлюднити всю інформацію, яка стосується проекту “Свидовець”. У відповідь, Тячівська райдержадміністрація написала таке:
21 квітня 2017 року, розпорядженням голови держадміністрації № 152, на підставі клопотання ТОВ “Скорзонера”, прийнято рішення про розроблення детального плану території туристично-рекреаційного комплексу “Свидовець” за межами населеного пункту. Тячівська райдержадміністрація названа замовником.
Ця цитата доводить, що компанія ТОВ “Скорзонера” стоїть за проектом мегакурорту. Оскільки “Скорзонера” є власником курорту “Буковель” (Івано- Франківська область), така інформація не викликає подиву. Однак, представники влади неодноразово заперечували наявність інвестора на даному етапі проекту.
ТОВ “Скорзонера” – це українська компанія, головний офіс якої знаходиться в селі Поляниця, Івано-Франківської області. Компанія заснована у 2000 році для будівництва курорту “Буковель”. Бенефіціарними власниками “Скорзонери” є український олігарх Ігор Коломойський і його бізнес-партнер Геннадій Боголюбов. Серед акціонерів такі компанії як ТОВ “Дерлінг” (91.4%), ТОВ “Мавекс” (6.5%) і ТОВ “Галичина-Цукор” (2.1%). Бенефіціарними власниками ТОВ “Дерлінг” є Ігор Коломойський і Геннадій Боголюбов. ТОВ “Галичина-Цукор” володіє Тетяна Шевченко, дружина Олександра Шевченка, депутата Верховної Ради України, якого називають правою рукою Коломойського. Власниками ТОВ “Мавекс” є п’ять офшорних компаній, зареєстрованих на Кіпрі, справжні бенефіціарні власники яких невідомі.
"
Василь Фабріци
один з активістів села Лопухово
виступає проти будь-яких будівельних проектів у цьому масиві. За його словами, місцеві мешканці
«дізналися, що в Лопухово пройшли відкриті слухання з цього питання відразу після того, як це зібрання завершилося. У газеті з оголошенням про слухання, не було жодної інформації про заплановане голосування щодо проекту “Свидовець”. Проголосували усього двадцять осіб, якими зманіпулювали муніципалітет і місцева адміністрація. Ці двадцятеро вирішили за все село»
зміни
клімату
Створення руху «Free Svydovets»
Кілька мешканців села Лопухово зібрались разом і подали в адміністративний суд юридичну скаргу. Їх не так вже й багато, але вони налаштовані рішуче. Усі вони працюють у лісовому секторі, на місцевих лісопилках або в лісозаготівлях, як і 70% мешканців цих сіл. Це не вперше вони висловили незгоду з “державною системою”. Протягом понад двадцяти років вони регулярно протестують проти недобросовісного ведення лісового господарства та корумпованості в державній лісовій службі. Зокрема, засуджують фальшиві санітарні рубки.
Активісти закликали адвокатів, місцевих та національних парламентерів, екологічні організації по допомогу. З самого початку ніхто не хотів займатися цією справою, тоді молодий юрист з екологічного права вирішила взяти участь у боротьбі. Вона мобілізувала кілька неурядових організацій, у тому числі “Люди з охорони навколишнього середовища”, “Зелене досьє” та Європейський кооператив Лонгомай. Разом вони створили групу «Free Svydovets», яка розпочала боротьбу з інвестиційним проектом у липні 2017 року.
Ми подали юридичну скаргу щодо інвестиційного проекту. Перше судове засідання відбулося 14 листопада 2017 року. Керівники двох районів не збиралися показатися, їхні адвокати також не приїхали. З іншого боку, двадцять активістів взяли участь у засіданні, а національний телеканал забезпечив відео-зйомку цієї події. Суддя вислухав наші екологічні аргументи і вирішив, що цю справу мають почути троє суддів. Таке трапляється рідко, та взагалі допомагає зменшити ризик корупції.
Під час нещодавньої зустрічі Рамкової конвенції про захист та сталий розвиток Карпат у м. Ліллафюред (Угорщина) ми засудили той факт, що Україна порушує свої зобов’язання щодо сталого туризму. Ми вимагали створення слідчої комісії від Міністерства екології, але поки не отримали жодної відповіді. Підтримку через соціальну мережу Facebook нам висловила така велика кількість людей, що навіть губернатор порахував за необхідне випустити офіційне комюніке із закликом не довіряти аргументам активістів. Наступного дня, коли ми подали свою скаргу, кожен з трьох основних лідерів кампанії в Лопухові піддавався контролю з боку інспекторів праці. Вони також регулярно отримували телефонні дзвінки із загрозами про жахливі наслідки, якщо не припинять боротьби.
Cтаном на 2023 рік, судова справа проти інвесторів курорту «Свидовець» триває вже понад 5 років. За цей час ми пройшли шлях від суду першої інстанції до Верховного Суду України, який у 2021 році повернув справу назад до суду першої інстанції.
Неочікувано, але в 2022 році, у розпал війни, інвестор курорту активізувався в судах. Улітку 2022 року суд першої інстанції встав на бік Free Svydovets, однак інвестор подав апеляцію – і суд другої інстанції перейшов на бік інвестора.
У лютому 2023 року ми знову звернулися до Верховного Суду України.
На даний момент опозиційний рух залишається сильним, і щодня до групи Free Svydovets приєднуються нові люди. Проте ясно, що ми все ще у меншості серед місцевого населення. Багато хто згоден з нами, але вони не наважуються йти проти влади або піддаються впливу своїх роботодавців. Їх також лякає міць невідомих інвесторів. З усіх цих причин ми закликаємо громадян усіх країн, національних та міжнародних неурядових організацій підтримати нашу кампанію за вільний і природний Свидовецький масив.