Зелений туризм

Туризм низького впливу (екотуризм) – це такий підхід до туризму, що базується на принципах сталого розвитку і націлений на збереження біорізноманіття і культурних ресурсів природної території.

Екологічна цінність Свидовця і традиційне господарювання в області – це можливість для місцевої економіки розвиватися без порушення стану довкілля. Важливо краще інформувати зацікавлених осіб про соціальні та екологічні питання. Наприклад, походи в природному парку “Свидовець” у супроводі місцевого гіда можуть стати джерелом доходу для місцевих громад, і при цьому не руйнувати екосистему Свидовця.

Зараз, місцеве населення та люди з сусідніх сіл збирають гриби, чорниці та інші ягоди і в сирому вигляді продають їх в Угорщину, Італію і Швейцарію, замість того, щоб переробляти їх на місці. Інфраструктура, потрібна для того, щоб надати цим продуктам доданої вартості, на даному етапі недоступна місцевому населенню. Саме тому, надзвичайно важливо розбудувати інфраструктуру і краще поінформувати населення, щоб ця цінна продукція перероблялась на місці. Крім того, високогірне тваринництво, традиційне для цього регіону, потрібно підтримувати і поєднувати з екотуризмом і гастрономією, які можуть стати основним джерелом прибутку для сотень людей.

 

Як має розвиватися Свидовець?

Візія Free Svydovets – це сталий розвиток регіону навколо Свидовця. Ми переконані, що в найближчий час робота має вестись у двох провідних напрямках:
1. Реальна охорона дикої природи Свидовця. Для цього Free Svydovets готує клопотання про створення заказника «Вільний Свидовець». Ця природоохоронна територія дозволить захистити дику природу регіону від несталих рубок та курортів, а з іншого боку – не створюватиме перешкод для розвитку зеленого туризму чи традиційного господарства.

Але для створення заказника потрібна політична воля керівництва України, яке раніше не надто прихильно ставилося до ідеї збереження Свидовця.

2. Інвестиції в розвиток місцевих громад. Зараз, коли країни-партнери говорять про відновлення та розвиток України і готові підтримувати цей процес, існує чудова можливість спрямувати інвестиції в напрямку зеленого розвитку місцевих громад навколо Свидовця.

Як зазначено в “Закарпатській обласній стратегії розвитку”, обласна влада в цілому визнає потенціал екотуризму. Однак, як показують приклади “Буковелю” і “Пірина”, будівництво мегакурорту навряд чи принесе очікувані переваги для місцевого населення,. Розвиток екотуризму – це можливість отримання доходу не лише для невеликої групи людей.

Цілі екотуризму
у наступному:

  • Відкрити красу Свидовця через практики низького соціо-екологічного впливу
  • Привернути увагу до культурних і екологічних проблем місцевості
  • Розробити систему сталих економічних переваг для місцевого населення
  • Створити позитивний досвід для гостей і місцевого населення
  • Забезпечити пряме фінансування, необхідне для збереження довкілля
  • Визнати права і духовні переконання місцевих громад і працювати над їх зміцненням
Комплексна реформа управління лісовим господарством дозволить розвинути інші основні ресурси Свидовця, крім води і біорозмаїття. Для цього потрібно повторно включити в екосистему типові для масиву дерева і сформувати систему використання лісу, яка поважає екосистему і дбає про різноманіття видів. Потрібно припинити суцільні рубки і промислові насадження одного виду хвойних дерев, а також використання величезних машин для валки лісу, які руйнують ґрунт і рослинність. Натомість, потрібно культивувати м’які методи доступу до деревини, зокрема використання коней, легких і невеликих машин, а також канатних установок. Українська влада повинна гарантувати, що лісу не заготовляється більше за річний природний підріст. Потрібно стимулювати малі і середні місцеві деревообробні підприємства. Для цього потрібно хоча б забезпечити виконання мораторію на експорт лісу-кругляку.